Perde Beton Yalıtımı

Perde duvar su yalıtım uygulamaları yapılırken birkaç malzeme türevlerinden yararlanılabilir. Eskiden beri günümüzde kullanılan bitüm membran uygulamaları ile perde duvara membran uygulaması yapılmakta ama artık onların yerine sürme esaslı bütün malzemeler çok daha fazla kullanılmaktadır. Temel duvarı yalıtımı, PVC sentetik örtüler, kendinden yapışkanlı bitüm membranlar yani Proof sistemler gibi yeni nesil su yalıtım malzemeleri de kullanılmaktadır.Arazilerin değer kazanması ile birlikte binalarda yapımı esnasında bodrum kat yapma durumları artmaya başlandı. Bunun etkisi ise olarak toprak altında yapılan kat sayılarında ve toprak altında bina yapımı oldukça arttı. Buralarda genellikle kapalı otoparklar, sığınaklar, sosyal tesis alanları gibi alanlardır. Bu durumun oluşturduğu en önemli unsur ise bodrum katların su yalıtımı ile iyi korunması ve içeriye suyun girişinin engellenmesi oldu. Bu alanlarda bina beton perde duvarlarımız dıştan bohçalama temel perde su yalıtımı yapılarak suyun içeriye girişi engellenmesi gerekmektedir. En sağlıklı ve kesin çözümler her zaman pozitif yönden yapılan su yalıtım uygulamalarıdır. Bohçalama temel yalıtımı yapıldıktan sonra muhakkak korumaya alınıp dolgu yapılması gerekmektedir. Koruma esnasında kullanılan malzemeler ise genellikle XPS levha ile drenaj levhalarıdır. Peki perde su yalıtımı yapılırken hangi malzemeler kullanılır?

En yaygın olarak kullanılan malzeme ise sürme esaslı su yalıtımı malzemeleridir. Bunun nedeni ise bütün yüzeye tek parça ve ek yeri olmadan uygulandığından dolayı hiçbir açıklık noktası bırakmadan uygulanmasıdır. Sürme esaslı su yalıtım malzemeleri önemli bir özelliğide olası bir problem de çözüm odaklı olmasıdır. Sürme esaslı bir yalıtım malzemesi yapılan bir perde duvar da ilerleyen zamanlarda bir problem olması durumunda problem yaşanan, yani hasar alan noktanın hemen iç bölgesinde problemler gözlenmektedir. Sorun görünen noktadan da bina içinde yapılacak olan poliüretan enjeksiyon uygulaması ile olası problem çok rahat bir şekilde çözümlenebilir. Fakat membran veya sentetik örtü ile dıştan bohçalama yalıtım yapılması durumunda, perde beton duvar ile yalıtım malzemesi birbirine komple yapışmadığından dolayı arasında boşluk olacak ve su yalıtım malzemesinden giren su, perde duvar yüzeyinde en zayıf bulduğu başka bir noktadan su yalıtım problemi olarak karşımıza çıkacaktır. Bu sıkıntı yaşanan noktaya bina içinden yapılacak enjeksiyon uygulaması ile bina perde duvarda suyun girişi kesilecek fakat su yalıtım malzemesindeki hasarı kapatamadığı için ilerleyen zamanlarda bina perde duvarın başka noktalarından tekrardan su yalıtım problemi görmek mümkün olacaktır. Yani su yalıtım problemimizi kesin ve kalıcı olarak kesmemiş olacağız.

Perde duvar su yalıtım uygulama sonrasında XPS ve EPS gibi ısı yalıtım levhaları ile korunması gerekmektedir. Çünkü su yalıtım uygulamasının önemi kadar bina temel perde duvar su yalıtım uygulamalarının korunması ve detaylara uygun dolgu malzemeleri ile dolgu yapılması gerekmektedir. Bina perde duvar su yalıtım uygulama korunması sonrasında ısı yalıtım levhaları üzerine drenaj levhaları monte edilmesi gerekmektedir. Bu drenaj levhaları ise bina perde dubvar yüzeyine gelen suların hızlı bir şekilde rene edilmesi ve temel kotunda bulunan drenaj boruları ile binadan hızlıca uzaklaştırılması sağlanması gerekmektedir.

müşterilerimiz Ne Diyor?

İletişim Bilgilerinizi bırakın

Whether The Job Is Big Or Small, Our Experts Can Handle It.

Etiam porta sem malesuada magna mollis euismod. Duis mollis, est non commodo luctus, nisi erat porttitor ligula, eget lacinia odio sem nec elit. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Get in touch

872 Arch Ave.
Chaska, Palo Alto, CA 55318
hello@fixmen.com
ph: +1.123.434.965

Work inquiries

jobs@fixmen.com
ph: +1.321.989.645

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Subscribe to our newsletter

Sign up to receive updates, promotions, and sneak peaks of upcoming products. Plus 20% off your next order.

Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue